Ameliyatsız Lipom (Yağ Bezesi) Tedavisi Olur mu?

Evet yağ bezesi deriyi kesmeden liposuction yöntemiyle çıkarılabilir. Vücudu tümüyle saran derinin altı bölgelere göre kalınlığı çok değişen bir yalı tabakayla kaplıdır. Yağın izolasyon etkisi yani vücudun ısı dengesini dengede tutar. Yazın sıcaktan kışın soğuktan korunmamızı sağlayan bir tabakadır. Kafa derisi hariç her bölgede vardır. Göbek, basenler kalça gibi bölgelerde izolasyon yanı sıra yedek enerji olarak da toplanır, bundan dolayı bölgelerin yağ tabakası diğer bölgelere göre daha kalındır ve kilo alınca çok birikir.

ameliyatsız yağ bezesi tedavisi

Bu tabakada deforme gelişim olduğunda yani bir grup hücre fazla üretim yaptığında bölgesel olarak artış olur. Sınırları net olarak ayrılan nohut ya da portakal kadar hatta bazen karpuz kadar beze ortaya çıkabilir işte bu bağımsız büyüyen yapıya lipom Türkçe adıyla yağ bezi ya da bezesi denir.

Ameliyatsız Lipom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uzun yıllardır bezenin çapına yakın uzunlukta deri kesilip içerdeki fazlalık doku kapsülü ile birlikte çıkarılırdı. Son yıllarda bu işe gönül vermiş cerrahlar daha az iz kalması için fazla emek gerektirse de lipomun çapının yarısı kadar cildi keserek çıkarmaya başlamışlardır. Böyle küçük kesikle çıkarınca alışılmışın yarısı kadar ameliyat izi kalır ama iz kalmasını istemeyen hastaları tatmin etmeyebilmektedir.

Hiç iz kalmaması mümkün değildir ama 5-6 mm lik iz kabul edilebilmektedir. Ameliyatsız yöntem denilen bu yöntem aslında bir tür liposuction Türkçe okunuşuyla liposakşındır. Liposuctionda borunun girebileceği kadar 4-6 mm kil yer delinir, bu delikten lipomu oluşturan dokuyu emerek boşaltır. İçi tam boşaldıktan sonra kapsülü bu delikten çıkarılır.

Liposuction Yöntemiyle Yağ Bezesi Tedavisi

Yukarıda bahsedildiğinden daha küçük 3 – 5 mm lik delikten de bezeyi boşaltmak mümkün olabilir ama kapsül bu kadar küçük delikten çıkarılamayacağı için tekrar olabilir. Tercihen bu yağ emme işlemi 5-6 mm lik delikten yapılmalıdır, bu şekilde kapsülü de çıkarılabilir. 6 mm kesilen yerde kalan iz normal şartlarda algılanamaz.

Lipom Ameliyatı Sonrası İz

Genellikle çok abartılı izi kalmaz, normalde çok rahatsız etmeyen bu izleri polis veya subay olmayı düşünenler için engel teşkil eder, bu durumda fark edilir iz kalmayacağı yöntem tercih edilmelidir. 3 cm lik bir ameliyat izi bu tür sınavları geçmeyi engellerken 5 mm lik izler görünmez ve sınav geçilir. Diğer taraftan yüz ve kol bölgesi gibi görünen alanlarda 3 cm iz de kişiyi rahatsız edebilir.

Diğer Uygulamalar

Soğuk lipoliz, lazer lipoliz, mezoterapi gibi tıbbi gibi sunulan estetik uygulamaların hiçbir etkisi olmaz. Selülit için uygulanan masaj ve vakumlu aletler de etki etmez. Deri altında kapsülle sarılı bağımsız bir ünite gibi yaşayan bir kitlenin bu tür uygulamalardan etkilenmesi akla yatkın değildir.

Bitkisel Yağ Bezesi Tedavisi

Youtube da tıp eğitimi bile almamış ama kendini tıp profesörü gibi lanse eden birilerinin bu tür önerileri vardır ama tamamen laf olsun diye uydurulmuş bilgilerdir, bilimsel hiçbir çalışlma yapılmamış ve hiçbir etkisi olmayacağı net olan uygulamalardır. Her ne kadar evde ucuz bir şekilde uygulanabilir olsa da boşa vakit kaybıdır.

Bu bitkisel öneriler
– Soğan kürü
Soğan kaynar suda beş dakika kaynatılır günde iki defa bir bardak içilir.

– Tilya Kürü
Kuş burnu, ıhlamur ve altın otu. Tıp eğitimi dahi almamış ama kendini tıp profesörü gibi lanse eden bir kimyagerin önerdiği bir kürdür ve hiçbir işe yaramayacağından emin olabilirsiniz.

Sonuç olarak;
Yağ bezesini iz bırakmadan aldırmak istiyorsanız bunun tek yolu liposuctionla emilerek boşaltılmasıdır, başka yollar deneyerek kendinizi aldatmayın. Yağı emme ile yaptığımız bu tedavi bölgesel uyuşturmayla rahatlıkla yapılabilmektedir. İşlem sonrası bölgede geçici morluk olur, tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir.

5 Dakikada Yağ Bezesi Tedavisi IDEA'da © 2017 Künye| Gizlilik Politikası | Site Kullanım Koşulları | Anasayfa