Yağ Bezesi Tehlikeli mi ?

Bir hastalığı tehlikeli olarak değerlendirmek için çeşitli özellikler olması gerekir. Bunlar; ağrı, kanama, kanserleşme, diğer hayati organlara zarar verme sayılabilir. Lipom olarak ta adlandırılır.

Lipom Tehlikeli mi?

Aslında en tehlikesiz hastalık denebilecek kadar önemsiz bir hastalıktır ama şunlardan bahsedilebilir;
– Büyüyebilir
– Doku içine kanama olabilir
– Ezilebilir
– Kist ise iltihaplanabilir
– Hayati organa yakında baskı yapabilir
– Ağrıyabilir

Yağ Bezesinin Tehlikeleri Nelerdir?

Büyüme;
Sınırsız büyüme potansiyeli vardır, önüne engel çıkmadıkça veya alınmadıkça kilolarca ağırlığa kadar erişebilir. 10-15 kiloluk kitleler çıkarıldığı görülmüştür.

Büyümesi yaşam kalitesini düşüren durumdur ama önemli organ komşuluğunda değilse hayatı tehlikeye sokmadan çok büyüyebilir.

Yağ Bezesi Kanama Yapar mı?

Bütün canlı dokular gibi sert darbe, düşme, çarpma gibi nedenlerle bezenin içindeki damarlarda yırtılma ve doku içine kanama olur. O bölgede ağrı, şişlikte artış, morarma olur.

Morarmanın genişliğine göre 3-5 hafta içinde sorunsuz bir şekilde kendiliğinden kaybolur.

Ezilerek Ağrı Yapabilir
Kemere gelen bölge, ayak tabanı, kalçanın oturma alanı gibi bölgelerde ezilerek ağrı yapabilir. Genellikle şiddetli ağrı değildir ama sürekli olduğu için rahatsız eder.

Sık Olmasada İltihap Görülebilir
Bezenin iltihaplanması çok düşük ihtimaldir, kist olması durumunda iltihap olabilir. Kist iltihaplanır devamında apseleşip patlar.

Hayati organ komşuluğu
Beze göz gibi önemli organ yakınındaysa ve de büyürse o organda çeşitli sorunlara neden olabilir. Böyle organ yakınındakiler büyümeden alınmalıdır.

Yağ Bezesi Ağrısı

Yukarıda bahsedildiği gibi ciddi düzeylerde olmaz ama hızlı büyümesi durumunda kapsülün ve o bölgedeki derinin gerilmesi sebebiyle ya da ezilmeyle ağrı yapabilir.

Yağ Bezesi Patlarsa Ne Olur?

Aslında patlayan beze değil kist olabilir, bezelerin patlama ihtimali yoktur. Kist patlarsa içeriği boşaldığı ölçüde küçülür ama zamanla geri büyür. patlaması önemsiz bir sorundur.

Kanserleşme İhtimali Var mı?

Asla böyle bir ihtimal yoktur. Liposarkom denilen yağdan kaynaklı kanser baştan itibaren kanser olarak başlar, kanser olarak devam eder.

5 Dakikada Yağ Bezesi Tedavisi IDEA'da © 2017 Künye| Gizlilik Politikası | Site Kullanım Koşulları | Anasayfa