online randevu tedavi ücretleri

Yağ Bezesini Sıkmak Doğru mu?

Vücudun herhangi bir yerinde henüz neden olduğu net olarak bilinmeyen yağ depolarına yağ bezesi, tıp dilinde ise lipom adı verilir. Çoğunlukla boyun, sırt ve ense gibi bölgelerde karşılaşılan yağ bezeleri genellikle kötü huylu değildir ve bir sorun teşkil etmez.

Ancak baskı altında kalacak bölgelerde ise, örneğin kemer kısmına denk geliyorsa ağrı yapabilir. Yüzünde, boynunda ya da ensesinde lipom olan kişiler görsel açıdan rahatsız olduklarında bezeyi sıkmak isterler fakat zararlı olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmadıklarından önce araştırma gereği duyabilirler.

Yağ Bezesi Sıkılır mı?

Yağ bezesinin ucunda çıkış meydana gelmesine olanak tanıyacak herhangi bir delik ya da kanal bulunmamaktadır. Dolayısıyla siz bezeyi sıktığınızda çıkış kapısı olmadığı için sadece baskı yapmış olursunuz ve dışında ki kapsülün patlayarak lipomun daha fazla bölgeye yayılmasına sebebiyet verirsiniz. Eğer ciddi manada sizi rahatsız ediyor ve ondan kurtulmak istiyorsanız uzman bir doktora başvurmalı, hijyenik ve doğru bir şekilde lipomun çıkartılmasını sağlamalısınız.

Lipom Nasıl Çıkarılır?

Lipom tedavisi tecrübeli eller tarafından yapıldığında 2 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilir. Uygulama 2 farklı yöntemle yapılabilir. Bunlardan birincisi liposuction, ikincisi ise 1cm kadar küçük bir kesi uygulayarak yapılabilir.

Lipom Çevresinde ki Kapsül İle Alınmalıdır!

Tedavi hangi yöntemle olursa olsun mutlaka lipom ile beraber çevresinde ki kapsülde alınmalıdır. Bu kapsül alınmadığı taktirde vak’a tekrarlayacaktır.

6 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Asli

  Merhaba benimde sol.omzumda 4 yıldır yağ bezeli vardı.son iki yılda sıkıyorum bezeli son 6 aydır koku var siktiğimin ve son bir aydır sıktığım bölge ağrı yapıyor sizce ne yapmaliyim

  1. Atilla Kaya

   Enfekte olmuştur, kokunun nedeni bu olabilir.tam olarak tedavi için yağ bezesi kapsulunun çıkarılması gerekir.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

 2. Merve

  Merhaba genital bölgemde yağ bezesi çıktı ucu açıldı geçen gün ve ben sıktım içinden beyaz peynir gibi bi şey cıktı ama şişlik hala duruyor

  1. Atilla Kaya

   Içini tam boşaltamamış olabilirsiniz, ödem olabilir, muayene ile değerlendirip tedavi edilebilir. 05426210888 nolu telefondan randevu ve bilgi alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 3. Nagihan

  Benimde belimin biraz üstunde var zonadan sonra oldu ucu siyahlasti 1 gunden beri kenari hafif kizardi ne yapmam lazim tesekkurler

  1. Atilla Kaya

   Merhaba, 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderin, değerlendirelim.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Dakikada Yağ Bezesi Tedavisi IDEA'da © 2017 Künye| Gizlilik Politikası | Site Kullanım Koşulları | Anasayfa