Yağ Bezesini Sıkmak Doğru mu?

Vücudun herhangi bir yerinde henüz neden olduğu net olarak bilinmeyen yağ depolarına yağ bezesi, tıp dilinde ise lipom adı verilir. Çoğunlukla boyun, sırt ve ense gibi bölgelerde karşılaşılan yağ bezeleri genellikle kötü huylu değildir ve bir sorun teşkil etmez.

Ancak baskı altında kalacak bölgelerde ise, örneğin kemer kısmına denk geliyorsa ağrı yapabilir. Yüzünde, boynunda ya da ensesinde lipom olan kişiler görsel açıdan rahatsız olduklarında bezeyi sıkmak isterler fakat zararlı olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmadıklarından önce araştırma gereği duyabilirler.

Yağ Bezesi Sıkılır mı?

Yağ bezesinin ucunda çıkış meydana gelmesine olanak tanıyacak herhangi bir delik ya da kanal bulunmamaktadır. Dolayısıyla siz bezeyi sıktığınızda çıkış kapısı olmadığı için sadece baskı yapmış olursunuz ve dışında ki kapsülün patlayarak lipomun daha fazla bölgeye yayılmasına sebebiyet verirsiniz. Eğer ciddi manada sizi rahatsız ediyor ve ondan kurtulmak istiyorsanız uzman bir doktora başvurmalı, hijyenik ve doğru bir şekilde lipomun çıkartılmasını sağlamalısınız.

Lipom Nasıl Çıkarılır?

Lipom tedavisi tecrübeli eller tarafından yapıldığında 2 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilir. Uygulama 2 farklı yöntemle yapılabilir. Bunlardan birincisi liposuction, ikincisi ise 1cm kadar küçük bir kesi uygulayarak yapılabilir.

Lipom Çevresinde ki Kapsül İle Alınmalıdır!

Tedavi hangi yöntemle olursa olsun mutlaka lipom ile beraber çevresinde ki kapsülde alınmalıdır. Bu kapsül alınmadığı taktirde vak’a tekrarlayacaktır.

30 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Asli

  Merhaba benimde sol.omzumda 4 yıldır yağ bezeli vardı.son iki yılda sıkıyorum bezeli son 6 aydır koku var siktiğimin ve son bir aydır sıktığım bölge ağrı yapıyor sizce ne yapmaliyim

  1. Atilla Kaya

   Enfekte olmuştur, kokunun nedeni bu olabilir.tam olarak tedavi için yağ bezesi kapsulunun çıkarılması gerekir.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

 2. Merve

  Merhaba genital bölgemde yağ bezesi çıktı ucu açıldı geçen gün ve ben sıktım içinden beyaz peynir gibi bi şey cıktı ama şişlik hala duruyor

  1. Atilla Kaya

   Içini tam boşaltamamış olabilirsiniz, ödem olabilir, muayene ile değerlendirip tedavi edilebilir. 05426210888 nolu telefondan randevu ve bilgi alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 3. Nagihan

  Benimde belimin biraz üstunde var zonadan sonra oldu ucu siyahlasti 1 gunden beri kenari hafif kizardi ne yapmam lazim tesekkurler

  1. Atilla Kaya

   Merhaba, 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderin, değerlendirelim.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Kurtyar

  Selamlar benim kafamda çıktı beni aşırı derecede rahatsız ediyor ne yapmalıyım

  1. Atilla Kaya

   Iz açısından çok büyümeden aldırmanızı öneririm. Kliniklerimizde yağ bezesini mikrocerrahi ile tedavi ediyoruz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 5. Kübra

  Benim yüzüm biraz yağlı ve gözlük kullanıyorum gözlüğün alt kısmı da yüzüme deydiği için burnumun kenari goz cevremin hemen altinda küçük küçük birsürü yağ bezesi çıktı ve geçmiyo ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz

  1. Atilla Kaya

   Merhaba,
   05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderin değerlendirelim.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 6. Öznur

  Merhaba sağ kolaltimin dışındaki bölümde yumruk kadar şişlik giderken büyüdü napmaliyim , beni korkutuyor 😟😟

  1. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Daha fazla büyümesine izin vermeden tedavi olmalısın. Yağ bezelerini mikrocerrahi ile tedavi ediyoruz, Ne kadar büyürse iz de o oranda büyük olabilir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 7. Öznur

  Merhaba sağ kolaltimin dışındaki bölümde yumruk kadar şişlik gidereken büyüdü napmaliyim , beni korkutuyor 😟😟

  1. Atilla Kaya

   Muayene ile değerlendirip Tedavi edebiliriz. Yağ bezelerini mikrocerrahi ile tedavi ediyoruz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Bilinmeyen

  Merhaba benim üst dudağımda yağ bezesi var ve ben onları patlattım ve bu yağ bezeleri acı vs… hiç bir şeye neden olmuyordu patlamanın bana bir zararı olurmu ? ? ?

  1. Atilla Kaya

   Enfeksiyon kapmazsa sorun olmaz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 9. Dilek

  Merhaba yanagimda yag bezesi vardi kasinti yapiyodu ve sıktım delik kaldi yeri beni cok rahatsiz ediyo napabilirim

  1. Atilla Kaya

   Merhaba,
   05426210888 nolu telefona WhatsApp tan Fotoğraf gönderirseniz değeelendirebiliriz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 10. Merhaba gözümün altında yağ bezesi çıkmıştı patlattım ve şimdi sap gözümde 3 sol gözümde 4 tane çıktı küçükler ama artık büyüyolar ne yapmalıyım kötü duruyor büyüyünce

  1. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Kliniklerimizde tedavisini yapıyoruz. Gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. Merve

  Merhaba hocam benim koltuk altında yağ bezesi vardı cildiye doktorum kıl kökü iltihaplanması olduğunu söyledi geçenlerde onunla uğraşırken deri altında patladı acaba ne yapmam gerek

  1. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Muayene ile değerlendirip tedavi edebiliriz.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 12. Selin

  Benim burnumun üzerinde çıktı doktora gittim güzellik uzmanına gidip buhar yaptırırsanız geçer dedi evde yapsam geçer mi sizce

  1. Atilla Kaya

   Merhaba
   enfekte edebilirsiniz 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderin değerlendirelim
   Öp. Dr. Seher Şirin

 13. Kaşımin yanında nohut büyüklüğünde bir şey var hiç acı yok görünüşü canımı sıkyor ne yapmalıyım

  1. Atilla Kaya

   Merhaba,
   yağ bezesi olabilir,tedavi edebiliriz.Yağ bezesi tedavisini mikrocerrahi ile yapıyoruz, mümkün olan en küçük kesiden lipomu çıkarıyoruz. Eğer SGK lı iseniz 2 cmye kadar 800₺eklenen her bir yağ bezesi 400₺ , 2 cm den büyük olanlar muayene ile ücretlendirilir.05325745536 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
   Op.Dr. İbrahim Kavak

 14. İlker

  Hocam iyi akşamlar 2 yıldır sol köprücük kemiği üzerindeki boşlukta nohut büyüklüğünde bir şişkinlik vardı herhangi bir ağrı kızarıklık yoktu.Son 10 gündür ise şişkinlik biraz büyüyerek çevresi kızardı ortası beyaz bir görünümde sızlama tarzında ağrı var iğne ucu kadar bir açıklıkta sıkarak beyaz ve kokulu bir akıntı çıktı ama şişkinlik daha sertleşerek ve kızararak büyüdü bu beni korkutuyor sebebi ne olabilir??

  1. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Yağ bezesi iltihabı düşündürüyor.size en yakın kliniğimize gelirseniz muayene ve tedaviniz yapılabilir.muayenemiz ücretsizdir.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op.Dr. Adil Altınsoy

 15. Ali

  Yüzümde yağ bezesi gibi bir şişlik çıktı birdefa sıktım aynı şişlik duruyor geçmesi için ne yapmalıym

  1. Atilla Kaya

   Merhaba,
   muayene ile değerlendirmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Dakikada Yağ Bezesi Tedavisi IDEA'da © 2017 Künye| Gizlilik Politikası | Site Kullanım Koşulları | Anasayfa